Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesi tarafından “KADİM ŞEHİR ANTAKYA ve BİN YILIN DEPREMİ” Konulu Öykü Yarışması düzenlenecektir.

ALTINÖZÜ “KADİM ŞEHİR ANTAKYA ve BİN YILIN DEPREMİ”   ULUSAL ÖYKÜ YARIŞMASI

( Altınözü Kaymakamlığı - Altınözü Belediyesi )

 

            Türkiye’nin güneyinde, Hatay ilinin güney doğusunda Suriye Arap Cumhuriyeti’ne komşu olan, ekilebilir topraklarının yüzde ellisinden fazlası zeytin ağaçları ile kaplı, Hatay’ın ve Türkiye’nin özeti olan ilçemiz Altınözü’nde, Altınözü Kaymakamlığı ile Altınözü Belediyesi, Kahramanmaraş Pazarcık merkezli bin yılın büyük depreminde hayatını kaybedenler anısına “KADİM ŞEHİR ANTAKYA ve BİN YILIN DEPREMİ”  konulu öykü yarışması düzenlemektedir.

 

Amaç: Bin yılın büyük felaketinde hayatını kaybeden insanlarımızı yâd etmek, anılılarını yaşatmak, kadim kent Antakya’nın yeniden ayağa kalkması yönünde fikirlerin öykü ile ortaya çıkarılmasını sağlamak, gelecek kuşaklara kent yapılaşmasının bilimsel bilgilerle oluşmasına katkı sağlamak ve yaşanan acıların kulaktan kulağa aktarılması ile birlikte somut kaynak olarak kitaplaşmasına katkı sağlamak, amacıyla bu öykü yarışması düzenlenmiştir.

Kapsam: Bu yarışmaya şartnamenin 1. maddesindekiler hariç herkes katılabilir.

Bu yarışma sürecini Altınözü Kaymakamlığının katkılarıyla, Altınözü Belediyesi kültür ve sanat komisyonu yürütür.

 

KATILIM ŞARTLARI

1.Yarışmaya Seçici Kurul Üyeleri ve 1. derece yakınları katılamazlar.

2.Yarışmaya katılacak olan eserlerin daha önce hiçbir yarışmada ödül almamış ve herhangi bir yerde (basılı olarak veya internet ortamı ) yayımlanmamış olması gerekmektedir.

3.Öykü konusu “KADİM ŞEHİR ANTAKYA ve BİN YILIN DEPREMİ” etrafında kurgulanacaktır.

4.Öykülerde; günümüze kadar anlatılan Antakya depremlerinden, tarihi kaynaklarda yazan somut deprem anlatımlarından bahsedilme oranı; yaşanan 6 Şubat depreminin yüzde 20 sinden fazla olamayacaktır. (Örneğin 4 sayfalık bir öyküde en fazla 1 sayfa olacak.)

5- Efsanelerden, daha önce yayımlanmış yazılardan, kitaplardan, dergilerden kısacası hiçbir kaynaktan alıntı yapılmayacaktır. ANCAK; daha önce yaşanmış Erzincan Depremi, Kocaeli Depremi Van Depremi ve aynı ölçüde yıkıcı depremlerin anlatılması özellikle bire bir yaşanmış olması yarışmacı için bir avantaj olabilecektir. Yarışmacı kendi yaşadığı depremi veya çok yakından şahit olduğu depremi eserinde anlatacaktır ve tamamen “ÖZGÜN” olacaktır.

6. Katılımcılar yarışmaya en çok 2 (iki) ayrı öykü ile katılabileceklerdir.

7. Öykülerin hacmi: Times New Roman yazı karakteri ile A4 ebadında üst-alt-sağ-sol 2.5 cm, Cilt payı 0, 12 punto, 1.5 satır aralığı olacaktır.

8. Öyküler en az 4 sayfa en fazla 6 sayfa olacaktır.

9.Başvuru yalnızca internet üzerinden basinyayin@altinozu.bel.tr adresine yapılacaktır.
10. Eser sahipleri internet üzerinden gönderdikleri eserlerde adını, soyadını,telefon numarasını, mail adresini ve ev veya iş adresini yazacaktır.(Önemlidir: Eserler jüriye gönderilmeden önce komisyonumuzda bir görevli tarafından eserlere numaralar verilecektir Ad, soy ad ve her türlü bilgi silinecektir. Böylece öykülerin kime ait olduğu jüri tarafından bilinmeyecektir. Eserlerin sonuna puanlama ölçütleri eklenecek jüri puanlarını bu ölçütlere göre 100 tam puan üzerinden değerlendirecektir.  Değerlendirmeler sonucunda en yüksek puanda eşitlik olması halinde 1.lik ödülü paylaşılacaktır. Aynı durum diğer puan eşitliklerinde de geçerli olacaktır.)

11. Yarışmaya gönderilen eser/eserlerin her türlü (basılı, sesli, görüntülü v.b.) hakları 5 yıl süre ile Altınözü Belediyesine aittir.

12. Yarışmada 1.ye 20.000, 2.ye 15.000 TL,  3.ye 10.000 TL ödül + onurluk+ katılım belgesi verilecektir. 4. yarışmacıdan 10. Yarışmacıya kadar onurluk + katılım belgesi verilecektir. 11. yarışmacıdan 20. yarışmacıya kadar katılım belgesi verilecektir.

13. Dereceye giren ilk 20 eser kitap haline getirilecektir.

14. Ödül törenine ilk 3’e giren yarışmacılar davet edilecektir.

15. Yarışmaya eser gönderen eser sahipleri şartname hükümlerini peşinen kabul etmiş sayılırlar.

16. Yukarıdaki şartlara uymayan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Kültür ve Sanat Komisyonu Yetkilisi

faris.iskifoglu@gmail.com             +90 544 221 03 56     Faris İSKİFOĞLU

 

YARIŞMA TAKVİMİ

 

SON BAŞVURU TARİHİ: 25 Şubat 2024 Pazar 23.59  ( 24.00’dan sonra gelen eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.)

Eserlerin incelenmesi, şartnameye uygun eserlerin belirlenmesi: 27 Şubat 2024

Jüri Üyelerinin Değerlendirmesi: 29 Şubat 2024

Jüri Puanlarının Değerlendirilmesi: 2 Mart 2024

Sonuçların İlan Edilmesi: 3 Mart 2024 (Saat :14.00)

Öykülerin Kitaplaştırılması: Daha Sonra İlan Edilecektir.

ÖDÜL TÖRENİÖdül töreni tarihi daha sonra duyurulacaktır.

    http://www.altinozu.bel.tr 

ÖDÜL TÖRENİ PROGRAMI: İLERLEYEN TARİHLERDE ALTINÖZÜ BELEDİYESİ RESMİ WEB SİTEİNDE YAYINLANACAKTIR.    http://www.altinozu.bel.tr 

 (Yarışma takviminde bir değişiklik olması durumunda http://www.altinozu.bel.tr  adresinden duyurulacaktır.)

 

KADİM ŞEHİR ANTAKYA ve BİN YILIN DEPREMİ YARIŞMASI JÜRİ ÜYELERİ

 

1-     Prof. Dr.Ali Fuat ARICI Yıldız Teknik Ünv. Eğitim Fak. Türkçe ve Sos Bilimler Bölümü Öğrt. Üyesi. / İSTANBUL

2-     Rıfat SARI /Altınözü Belediye Başkanı

3-     Mehmet Nuri Parmaksız İLESAM Genel Başkanı Şair-Yazar / Ankara

4-     Mahmut ÖZKOCA Eğitimci- Yazar  / HATAY  (Jüri Başkanı )

5-     Prof. Dr. Pervin ÇAPAN Sıtkı Koçman Ünv. Edebiyat Fakültesi Eski Türk Edebiyatı Anabilim Dalı  / MUĞLA

6-     Sinan Yağmur Eğitimci –Yazar / Konya

7-     Dr. Öğr. Üyesi Merve Karaçay TÜRKAL Gümüşhane Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü / GÜMÜŞHANE

8-     Doç.Dr.Öğr. Üyesi Yavuz TOPKAYA Mustafa Kemal Ünv. Türkçe ve Sosyal Bilimler Bölümü / HATAY

9-     Doç. Dr. Fatih SONA Çankırı Karatekin Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü  / ÇANKIRI

10- Ahmet SARGIN YOŞAYDER Başkanı - Yazar-Şair / YOZGAT

11- Dr.Öğrt. Üyesi Elif Ayan NİZAM Hitit Ünv. Fen Edebiyat Fak. / ÇORUM

12- Faris İSKİFOĞLU / Kültür ve Sanat Komisyonu Yetkilisi

 

Kadim Şehir Antakya ve Bin Yılın Depremi konulu öykü yarışmamızın 8. Maddesinin ‘ Öyküler en az 3 en fazla 4 sayfa olacaktır.’ Maddesi ile ilgili çok sayıda yarışmacı adayı bizlere 4 sayfa sınırının en fazla 6 sayfa olarak değiştirilmesini bu çünkü bu acıları daha detaylı olarak tarihin sayfalarına not düşmek istediklerini vurgulamışlardır.  Normal şartlarda yayımlanmış bir şartnamede değişikliğe gidilmez. Ancak ülkemizi derinden yaralayan  ve on binlerce canımızı alan bu deprem ile ilgili jüri başkanı olarak kıymetli jüri üyelerimize bunu teklif olarak götürdüm ve üyelerimizin tamamı 6 sayfaya yükseltilmesi yönünde fikir beyan ettiler. Yarışmacı adaylarının ve kamuoyunun bilgisine sunarım. (Önemlidir: Şu ana kadar yarışmaya öykülerini yollamış olanlara geri dönüş yapılacaktır ve isterlerse öykülerini uzatarak yeniden  aynı mail adresine yollayabileceklerdir. Konu ile ilgilenen görevlimiz gelen maillere dönüş yaparak teyit alacaktır.) 

Mahmut Özkoca / Jüri Başkanı


(Bu öykü yarışması Hatay tarihi, kültür sanat ve edebiyatına uzun yıllar katkı sağlamış ve bin yılın depreminde yaşamını yitirmiş Araştırmacı – Yazar Mehmet TEKİN e ithaf edilmiştir.)