Share

Hatay'da Valilik himayesinde Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesi ev sahipliğinde "Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali" düzenlendi.

 

 

Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali


FESTİVAL ZEYTİNYAĞI TADIM EĞİTİMİYLE BAŞLADI

1.Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivalinin ilk günü Zeytinyağı tadım eğitimi ile başladı.

Altınözü Sultan Abdülhamit Han Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Ümmühan Tibet tarafından verilen eğitime Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı,Altınözü İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Güner, Altınözü Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Ahmet Zümre, AK Parti Altınözü İlçe Başkanı Yusuf Bulanık ile birlikte çok sayıda zeytin ve zeytinyağı üreticisi ile vatandaşlar katıldı. 

Ülkemizdeki zeytin ağacı sayısı hakkında bilgiler veren ve Hatay'ın bu sıralamada dördüncü olduğunu belirten Ümmühan Tibet, "Antakya ağaç varlığı bakımından ülkemizde 3 veya dördüncü sıralarda, o konuda çekişme var. Ağaç varlığı 25 milyonla Aydın birinci, 20 milyonla İzmir ikinci, Manisa ve Antakya üçüncülük için yarışıyor, Antakya bu dönemde ağaç sayısında artış yaşandı, 2.5 - 3 milyon kadar Antakya'daki ağaç varlığı artmış durumda" dedi.

Ülkemizdeki zeytin ve zeytinyağı üreticilerinin büyük kooperatiflerle çalışan İspanya yerine, küçük aile şirketleriyle katma değeri yüksek ürünler üreten İtalya’ yı örnek alması gerektiğini vurgulayan Tibet, "Zeytincilik sektörüne baktığımız zaman İtalya örneğini almalıyız. Çünkü orada küçük aile işletmeciliği ve katma değer, kalitesi yüksek ürünler var. İspanya'da ise emtialaşmış ve çok yüksek üretim kapasitesinde, kalitesi yüksek ama kooperatifleşmesi çok yüksek, onların bir günde ürettiğini biz bir yılda üretiyoruz. Bizim katma değeri yüksek, coğrafi işaretleri alınmış, organik ürünlerle markalı ambalajlı ürünlere yönelmemiz ve aile başı gelirimizi bu yönde artırmamız lazım" diye konuştu.

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Ümmühan Tibet, dünyada zeytin üretiminde Türkiye'nin ilk 4 ülke arasında yer aldığını söyledi.

Tibet, Hatay'da yarın başlayacak "Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali" öncesi, Altınözü Sultan Abdulhamit Han Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonu'nda yaptığı konuşmada, zeytinin önemine dikkati çekti.

Zeytinyağının da zeytin kadar önemli olduğunu anlatan Tibet, "Dünyada zeytin üretiminde Türkiye ilk 4 ülke arasında yer almaktadır. Ülkemizde de Hatay ilk şehirler arasında yer alıyor. Hatay'ın zeytinde yıldız olmasını amaçlıyoruz. Festivalle Altınözü'nün zeytin varlığı gün yüzüne çıkacaktır. Festivalin hayırlı olmasını diliyoruz." dedi.

Tibet, zeytinyağı çeşitleri konusunda bilgiler verdi.Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur ise amaçlarının ilçedeki zeytin zenginliğini tanıtmak olduğunu kaydetti.


İlçenin zeytin ve zeytinyağı bakımından çok zengin olduğunu vurgulayan Uygur, zeytinin Altınözü için 120 milyon liralık bir ekonomisinin olduğunu söyledi.

Zeytin ve zeytinyağıyla ilgili markalaşma gerektiğini belirten Uygur, "Türkiye'nin her 10 zeytin ağacından birinin Hatay'da olduğunu düşünürsek bu da önemli bir rakama tekabül ediyor. Ancak tek başına bir anlam ifade etmiyor. Coğrafi işaretinin bulunması ve markalaşması gerekiyor. Bu zenginliği duyurmak amacıyla festivali düzenledik." diye konuştu.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından UZZK Başkanı Ümmühan Tibet tarafından, katılımcılara uygulamalı olarak zeytinyağının kalitesini anlamaya yönelik zeytinyağı tadım eğitimi verildi. Festival 22 Ekim Pazar  günü gerçekleştirilen  etkinliklerle sürdü.

 

 22 EKİM 2017 PAZAR

FESTİVALİN İKİNCİ GÜNÜ ÇELENK SUNMA TÖRENİ İLE RENKLENDİ

Hatay Valiliğinin himayesinde, Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesinin ev sahipliğinde bu yıl ilki düzenlenen "Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı" festivali çelenk sunma töreniyle başladı. Törene ünlü Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay'ın yanı sıra Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, AK Parti Altınözü İlçe Başkanı Yusuf Bulanık ile kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Zeytin dallarından yapılan çelenk anıta Karatay, Kaymakam Uygur ve Başkan Sarı tarafından sunuldu. Çelenk sunma töreninin ardından festival, kortej yürüyüşü ile devam etti. Kortej yürüyüşü Tacettin Sürmeli Parkı'ndan başlayarak Kuseyri Çiftliği'nde son buldu. 

Kuseyri Çiftliği'ndeki programda katılımcılar tarafından sezonun ilk zeytini hasat edildi. Ardından katılımcıların adları verilen zeytin fidanları toprakla buluşturuldu

Kuseyri Çiftliğindeki programa AK Parti Hatay Milletvekilleri Fevzi Şanverdi, Orhan Karasayar, AK Parti Hatay İl Başkanı Ahmet Atıç, ilçe belediye başkanları, kurum ve şube müdürleri ile birlikte UZZK Başkanı Ümmühan Tibet, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Etkinliğin başında katılımcılar, kendi elleriyle zeytin hasat ettiler. Daha sonra Canan Karatay ve protokol üyeleri festival anısına kendi adlarına tescillenen zeytin fidanlarını toprağa diktiler.  

 

 

 ŞANVERDİ: ZEYTİNCİLİK OSB İLÇEMİZİ KALKINDIRACAK

Etkinlikle konuşan AK Parti Hatay Milletvekili Fevzi Şanverdi, “Altınözü ilçemizin zeytin zenginliği önceden beri biliniyordu. Biz de hükümet olarak Osmaniye'den Şırnak'a kadar 11 ili kapsayacak olan Zeytincilik Enstitüsü'nü Altınözü'müze kazandırarak bu zenginliğe artı değer katacağız. Ümit ediyorum ki Altınözü ilçemiz zeytinciliğin başkenti olarak hak ettiği değeri kazanacaktır” ifadelerini kullandı.

KARASAYAR: FESTİVAL İLÇEMİZE ÖNEMLİ KATKI YAPACAKTIR

AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar da Altınözü'nde yetiştirilen zeytinin çok kaliteli olduğunu ve üreticilerin hak ettikleri değeri görmeleri gerektiğini ifade etti.

 

 

KARATAY: ALTINÖZÜ ZEYTİNİ ALTIN GİBİ KIYMETLİDİR

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay ise zeytinin altın, yağının ise altın suyu olduğunu söyledi.

 

Karatay, "Altınözü'nde yetişen zeytinler ve zeytin suları hayatı ve ömrü uzatıyor. Onun için ben bir sağlıkçı olarak bu altın suyunun mutlaka kullanılması, içilmesi lazım diyorum. Bütün hastalıkları önlüyor. Çok sağlıklıdır. Altınözü'nde yetişen tipteki zeytinlerin çok önemli olduğunu biliyorum. Bu da senelerce örtbas edildi. Kimseye söylenmedi. Ama bu suç bizim değil 'Efendim iki üç zeytin yiyin' diyen diyetisyenler kusura  bakmasınlar." diye konuştu.

KAYMAKAM UYGUR: FESTİVALDEKİ AMACIMIZ İLÇEMİZİ TANITMAKTIR

Burada kısa bir konuşma yapan Kaymakam Uygur, “Altınözü ilçemiz zeytin varlığı ile ülkemizde çok önemli bir noktada bulunmaktadır. Ülkemizde bulunan her 10 ağaçtan 1'i Hatay'da bulunmaktadır. Festivalimizle ilçemizin zenginliğini tüm ülkeye ve uluslararası arenaya tanıtma amacındayız. Tüm katılımcılara teşekkür ediyor, herkese hoş geldiniz diyorum” dedi. 

 

 

 

 

ATA: MÜZE HATAY'A HAYIRLI OLSUN

 

Hatay Valisi Erdal Ata da konuşmasında, “Böyle bir müzenin açılışında bulunduğum için çok mutluyum. Binamızın yapım fikri Kaymakamımızdan geldi. Benim böyle bir binadan haberim yoktu. İlçemize böyle bir eser kazandırıldığı için başka kaymakamımız olmak üzere Belediye Başkanımıza da teşekkürlerimi sunuyorum. Müzemiz Altınözü'ne ve Hatay'ımıza hayırlı olsun” dedi. Konuşmaların ardından katılımcıların eşliğinde müzenin açılışı gerçekleşti. Açılış töreninin ardından tüm davetliler müzeyi gezdiler. Daha sonra Zeytindalı Korosu katılımcılara konser verdi. Konserin tamamlanmasının ardından katılımcılar açılış törenleri ve diğer programların yapılacağı Altınözü 15 Temmuz Parkına geldiler. 

 

Etkinlik daha sonra festival alanının gezilmesi, stantların ziyaret edilmesiyle sürdü.

15 Temmuz Milli İrade Parkında gerçekleşen festival etkinliklerinde yemek yarışması ve Canan Karatay  sempozyumu düzenlendi. Jüride bulunan Mutfak Araştırmacısı, Gazeteci, Yazar Nedim Atillla, festivalde zeytinyağı ile yapılmış 87 yemek çeşidinin yarıştığını söyledi. Mutfak Araştırmacıları tarafından puan verilen 87 yemek hakkında konuşan Atilla, "Bu Türkiye'de bizim kolay kolay görebildiğimiz bir şey değil. Ben aslen Ayvalıklıyım. Ayvalık'ta zeytinyağı bölgesi ama bir yemek yarışmasında bu kadar çok çeşit katılmaz. Gerçekten katılan bütün hanımları girişte kutladım. Öncelikle medeni cesaretlerinden dolayı kutladım. Sonra Altınözü Kaymakamlığını ve Altınözü Belediyesini kutladım. Bu zeytinyağına çok önemli bir hizmettir. Bunu gerçekleştirdikleri içinde biz jüri üyeleri ve arkadaşlarla beraber gerçekten çok sevinç duyduk. Çok başarılı bir program olduğunu düşünüyoruz. Biz ilk etapta bulgur işlerini ve hamur işlerini tadıyoruz sonra dolmanın tadına bakıyoruz. Valla çok zor. Jürinin işi çok zor, çok kolay değil yani bütün bunların hakkını vermek" dedi.

 

 SANATÇI KARSU DÖNMEZ HEMŞERİLERİYLE BULUŞTU

Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali kapsamında düzenlenen etkinliklerden biri olan ve aslen Altınözlü olup Hollanda'da genç yaşta müzik alanındaki çalışmalarıyla adını duyuran Karsu Dönmez konseri büyük beğeni topladı.

 Festivalin ikinci günü Sanatçı Karsu DÖNMEZ’in muhteşem konseri ile sona erdi. Konserin ardından Kaymakam UYGUR ve Başkan SARI tarafından Karsu DÖNMEZ'e çiçek verildi ve konsere katılımlarından dolayı teşekkür edildi. Konser boyunca şarkı aralarında Karsu DÖNMEZ hatıralarını konsere katılanlara anlattı. Karsu DÖNMEZ'in anıları konsere katılanlara eğlenceli anlar yaşattı. Program yoğun alkışlarla sona erdi.

 

 

 

 

Hollanda'da genç yaşta müzik alanında yaptığı çalışmalarda ismini duyuran Karsu Dönmez, Zeytin ve Zeytinyağı Festivalinde hemşerileriyle bir araya gelerek onlara unutulmaz bir gece yaşattı.
Birbirinden güzel şarkılarını seslendiren Karsu Dönmez, alanda bulunanların kulaklarının pasını sildi.
Genç Sanatçı Karsu Dönmez, alanda bulunan hayranlarından seslendirdiği şarkılarla tam not aldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SANATÇI KARSU DÖNMEZ HEMŞERİLERİYLE BULUŞTU

Festivalin ikinci günü Sanatçı Karsu DÖNMEZ’in muhteşem konseri ile sona erdi. Konserin ardından Kaymakam UYGUR ve Başkan SARI tarafından Karsu DÖNMEZ'e çiçek verildi ve konsere katılımlarından dolayı teşekkür edildi. Konser boyunca şarkı aralarında Karsu DÖNMEZ hatıralarını konsere katılanlara anlattı. Karsu DÖNMEZ'in anıları konsere katılanlara eğlenceli anlar yaşattı. Program yoğun alkışlarla sona erdi.

Oluşturulma Tarihi : 23.10.2017