Share

Tokaçlı Zeytin Müzesi

Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali kapsamında, Altınözü Tokaçlı Zeytin Müzesi’nin açılışı Hatay Valisi Sayın Erdal Ata’nın katılımıyla gerçekleşti.
 
22 Ekim 2017 Pazar günü saat 11.00’de gerçekleşen açılış törenine Hatay Valisi Sayın Erdal Ata’nın yanı sıra Hatay Milletvekilleri Fevzi Şanverdi ve Orhan Karasayar, Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, İlçe Kaymakam ve Belediye Başkanları, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, kurum müdürleri, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Ümmühan Tibet ve Prof. Dr. Canan Karatay katıldı.
 
Altınözülü vatandaşlarımızın yoğun ilgisiyle başlayan programın açılış konuşmasını Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur gerçekleştirdi.  Anadolu halkının kadim zeytininin ağacıyla insanımıza gölge, tanesiyle aş, yağıyla da şifa olduğunu belirten Uygur, ‘’Burada, Göbeklitepe’de 12 bin yıl öncesine dayanan zeytin fosillerinden hareketle Anadolu’daki zeytin ağacının tarihi seyrini anlatan bir müze oluşturmaya çalıştık. Ben başta Sayın Valim olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.’’ şeklinde konuştu.
 
Kaymakam Uygur’un açılış konuşmasının ardından Vali Ata ve protokol üyeleri hep birlikte açılış kurdelesini keserek müzenin açılışını gerçekleştirdiler. Böyle bir müzenin açılışında bulunmaktan son derece mutluluk duyduğunu ifade eden Vali Ata, ‘’Müze fikri kaymakam arkadaşımızdan geldi. Doğrusu böyle bir binanın varlığından haberim yoktu. Kendisine her türlü yardımı yapabileceğimi söyledim. Sağ olsun arkadaşlarımız çalışarak ilçemize böylesine güzel bir eser kazandırdılar. Bu eser, Durmuş Debboğlu tarafından vakfedilen bir mülk üzerinde oluşturuldu. Bu anlamda vakıf sahipleri başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.’’ dedi.
 
Kurdele kesiminin ardından Vali Ata ve beraberindekiler müzeyi gezerek incelemelerde bulundular. Altınözü Zeytindalı Korosu’nun mini konserinden ardından buradaki program sona erdi.
 
 
 
 
 
 
 
Oluşturulma Tarihi : 13.11.2017