Share

(TEOG) SINAVINDA BAŞARI GÖSTEREN ÖĞRENCİLERE BURSA VE ÇANAKKALE GEZİSİ

(TEOG) SINAVINDA BAŞARI GÖSTEREN ÖĞRENCİLERE BURSA VE ÇANAKKALE GEZİSİ

İlçemizde Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavında başarı gösteren 160 öğrenci, Altınözü Kaymakamlığı, Altınözü Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü katkılarıyla Bursa ve Çanakkale gezisi ile ödüllendirildi.

İlçemizde eğitim gören (TEOG) sınavında 100 ve üzeri net yapan 160 öğrenci, Bursa ve Çanakkale gezisi için saat 14:00’da Tacettin Sürmeli Parkında hazırlanan öğrenciler ilk defa Bursa ve Çanakkale’ye gitme heyecanı yaşadılar. Öğrenciler dualar eşliğinde yola çıktı.

Gezinin I. günü;

 Gezinin ilk durağı Bursa. Öğrenciler, rehber eşliğinde Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşunda öncülük etmiş, adını; Şehri kuran Bithynia Kralı I. Prusias’dan alan Heykel, Yeşil Camii ve Yeşil Türbe ve Emir Sultan türbesini ziyaret edecek. Ardından Tarihi Kapalı Çarşı ve Ulu Camii gezildikten sonra Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin türbelerinin bulunduğu Tophane’yi gezdikten sonra Çanakkale’ye doğru harekete geçecekler. Gelibolu’da; 1462 yılında Fatih Sultan Mehmet’in yaptırdığı boğaz kenarındaki Kala-i Sultaniye günümüzdeki adıyla Çimenlik Kalesi’ni ziyaret edecekler. Sonrasında her şehirde bulunan kapalı çarşı benzerlerinden; iki tarafı aynalarla kaplanmasıyla fark yaratan, Çanakkale Savaşı sırasında bombalanan ve “Çanakkale Türküsü”ne konu olan Aynalı Çarşı’yı gezecekler. Öğrenciler Aynalı Çarşı’nın içinde serbest zaman geçirdikten sonra Truva filminde kullanılan “Truva Atı”nı ziyaret edip ilk gün ki gezi sona erecek.

Gezinin II. Günü;

Gezinin II. gününde; Öğrenciler, sabah kahvaltısının ardından Çanakkale Gelibolu Yarım Adası’na hareket edecek. Anzak koyu, Mehmetçiğe saygı anıtı, 57 nci Piyade Alayı, Conk Bayırı, Kaba Tepe, Devlet Müzesi, ve Alçı Tepe köyü, Şehit Onbaşı Tabyası, Namazgah Tabyası’nı gezdikten sonra Bursa ve Çanakkale gezisi sona erecek.

 

AYDINLIK VE AKLI, VİCDANI, FİKRİ HÜR GELECEK NESİLLERE İHTİYACIMIZ VAR

Aydınlık ve aklı, vicdanı, fikri hür gelecek nesillere ihtiyaç olduğunun altını çizen UYGUR, "Bizim kendi düşünen, kararını kendisi veren, sorgulayan nesillere ihtiyacımız var. Bu noktada da gençlerimizden ümitvarız." diye konuştu.

Altınözü Belediye Başkanı Rıfat SARI öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, eğitimin önemine dikkati çekti. Başkan SARI; “Göreve geldiğimiz günden beri ‘Eğitim en büyük önceliğimizdir” diyerek sizlerin geleceğini eğitimle inşa ediyoruz. Elde ettiğiniz bu başarıdan ötürü sizleri yürekten kutluyor, yolunuz açık olsun.” dedi.

 

Kaymakam UYGUR: Göreve geldikleri günden bu yana eğitimin birinci öncelikleri olduğunu belirten UYGUR, şöyle devam etti; "Bütün çocuklarımız altın değerindedir ama başarılı çocuklarımızın da ayrı bir yeri vardır. En büyük ödül güzel bir lise kazanmalarıydı. İnşallah bu çocuklarımız güzel bir liseye gidecekler. İyi bir lise iyi de bir üniversitenin anahtarı. Bu noktada ödülü de kullandık, öğretmenlerimizi, idarecilerimizi bu konuda motive ettik, kendileri de Allah'a şükür gayretliydiler. Hepsine teşekkür ediyorum ama en büyük teşekkür uzun ve stresli bir dönem geçiren sevgili öğrenci kardeşlerimizi Bursa ve Çanakkale gezisi ile ödüllendirelim dedik. Yolunuz da bahtınız da açık olsun.

Oluşturulma Tarihi : 10.08.2017