Share

Başkan Sarı ile Altınözü turizm atağına kalkıyor

 

Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı ile Medya Hatay Gazetesi olarak yaptığımız özel haberde Altınözü’nün turizmine destek olacak Kaya Mezarları ve Cam Teras hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Sarı Kaya Mezarları kazısının Altınözü Kaymakamlığı  ve YİKOB ile iş birliği halinde yapıldığını Cam Teras’ın ise Altınözü Belediyesi tarafından yapıldığını kaydetti.

ALTINÖZÜ’NDE KÜLTÜREL MİRASLARA SAHİP ÇIKILIYOR

Medeniyetlerin beşiği, barış ve hoşgörünün sembolü, Zeytin diyarı Hatay’ın şirin ilçesi Altınözü, birçok tarihi ve turistik değere ev sahipliği yapmaktadır. Altınözü, güneyde doğa harikası ve çok önemli bir tarihsel geçmişi olan bir ilçe olan Altınözü kültürel ve turistik değerlerinin tanıtılması noktasında, toplumda turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla kültürel miraslara sahip çıkılıyor.

Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı tarafından yapılan açıklamada, “Yunushan Mahallemizde bulunan Gelinler Dağı ve tarihi Roma Nekropollerinde Belediyemiz, Kaymakamlığımız ve Hatay Müze Müdürlüğümüz tarafından yaklaşık 1 yıldır kazı çalışmaları sürdürülmektedir. Roma Nekropolü, 75 bin metrekarelik bir alan üzerinde olup, Milattan önce 1. ve 2. Yüzyıla ait 19 adet kaya mezarı bulunmaktadır, bu sayı şuan da 22’ye çıkmış durumdadır, kazı alanlarının devam etmesiyle bu sayının daha da artması planlanıyor. Kaya mezarlarının üzerinde çeşitli motifler, steller, koç, keçi başları ve üzüm bağı motifleri bulunmaktadır.Girişinde, “Utançsızca yaşadı ve öldü” kaya mezarlarında ise “Ruhun esen kalsın”, “Ruhu şad olsun” şeklinde yazıların yer aldığı nekropol, gün yüzüne çıkarılarak turizme kazandırılacak.

Altınözü ilçemiz Roma döneminde yaşayan üst düzey asker ve yöneticilerin, emeklilerin zaman geçirdiği yer olarak biliniyor.” dedi.

Yunushan Mahallesi’nde bulunan Roma dönemine ait Kaya mezarlarının Altınözü turizmine, tarihi ve kültürel varlığına önemli bir katkı sunacak. Proje kapsamında yürüyüş alanları, çevre düzenlemesi, yöresel ürünlerin satılacağı kafeterya, otopark,  ışıklandırma, mağaraların temizliği yapılarak tarih gün yüzüne çıkarılacak.

CAM TERAS İLE ALTINÖZÜ’NÜN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR

Altınözü Belediyesi ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA)’nın beraber yürüttüğü proje1 milyon TL maliyeti olan, toplam 500 m2 üzerine kurulan Cam Teras hakkında da gazetemize açıklamada bulunan Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, ” toplamda 500 m2 olan Cam Terasımızın içerisinde 200 m2 kare kafeteryası, 200 m2 çocuk oyun parkı, 3 dönüm peyzaj yeşil alan, 330 m2 cam teras alanı olup 150 m2 (15*10) boşlukta cam yürüyüş alanı olan, 10mm+12mm olmak üzere çift katman cam uygulaması bulunuyor.  Cam Teras içerisinde oturma alanı, ağaçlar, aydınlatma, fıtness takımı , sosyal aktivite istastyonları, amfi tiyatro alanı, 70-80 araçlık  otoparkı  olan ve yöresel ürünlerin satış yerleri olan 15 Temmuz Milli İrade Parkının devamı niteliğinde 30 bin m2 komplekse dönüşen Hatay turizm alt yapısına destek olmayı hedefliyoruz. Türkiye’deki en büyük tek katman cam teras  uygulaması unvanını bulunduran cam teras şuan hazır olmak ile beraber peyzaj alanı Ekim ayında hazır olmasını hedefliyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Oluşturulma Tarihi : 02.08.2019