Share

İstiklal Marşı'nın 98.yıl dönümü kutlandı

 İstiklal Marşı'nın kabulünün 98. yılı kutlandı
 
İstiklal Marşı'nın kabulünün 98. yılı ve Mehmet Akif Ersoy'u anma programları kapsamında Altınözü’nde öğrenciler gösteriler gerçekleştirdi. 
 
İstiklal Marşı'nın kabulünün 98. yılı ve Mehmet Akif Ersoy'u anma programları kapsamında ilçede bulunan Sultan Abdülhamit Han Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Mehmet Akif  Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından tiyatro oyunu, oratoryo gösterisi gerçekleştirildi. Yine program kapsamında şiirler ve İstiklal Marşı okundu. 
 
Daha sonra ortaokul ve liseler arasında düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, Altınözü Garnizon Komutanı Piyade Yüzbaşı Mustafa İlkay Bilir tarafından verildi. 
 
HATAY’IN EN GÜZEL İLÇESİNDE YAŞIYORSUNUZ
Anma programda konuşan Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur; “Emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Bu gün Mart 2019, bundan yüz yıl geriye gidelim, Mart 1919. Ülke işgal altında. Hepimizin dedelerin, nineleri Mayıs 1919’a giden yolda kara kara düşünüyorlardı. Yeni bir devletin hayallerini kuruyorduk. Osmanlının devamıyız, imparatorluktan Cumhuriyete devletimizin adını değiştirdik. Tam yüz yıl önce bu günlerde o zorlu zamanlarda ne mutlu bizlere bu gün İstiklal Marşı’lnın yüzüncü yılına yaklaşmışız.  Bizimde dualarımız ve gayretimiz Mehmet Akif  Ersoy’un da dediği gibi “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” Bugünkü törende hepiniz fark yarattınız. Hatay’ın en güzel ilçesinde yaşıyorsunuz. Hatta Türkiye’nin en güzel coğrafyalarından birine sahipsiniz, bunun kıymetini bilin. Hepinizi güzel okullarda ve bu ülkenin değerli üniversitelerinde görelim. Bu günler geçecek ve üniversitelere gideceksiniz. Bu yolda iyi bir üniversite hedefleyin. Bu güzel salon için belediye başkanımıza teşekkür ediyoruz.” Diye konuştu. 
 
BİZLER ONLARA MİNNETTARIZ
Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı da yaptığı konuşmasında; “Bu programı hazırlayan öğretmen ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum. O duyguları aynen bu günlerde yaşanmış gibi yaşatan özellikle milli şairimize ve Kurtuluş Savaşı’nda Çanakkale’de, Afrin’de bu vatan için bu toprak için şehit olan bütün şehitlerimizi minnetle yad ediyoruz. Bizler onlara minnettarız. Tarihte bizler nasıl şehit olduysak, bugün de bu topraklar için, bu vatan için herkesin şehit olabileceğini bir kez daha gördük.” Dedi. 
 
Altınözü Belediyesi konferans salonunda düzenlenen anma programına, Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, Altınözü Garnizon Komutanı Piyade Yüzbaşı Mustafa İlkay Bilir’in yanı sıra ilçe kurum müdürleri ile öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.
Oluşturulma Tarihi : 12.03.2019