Share

BAŞKAN SARI HRİSTİYAN VATANDAŞLARIN NOEL BAYRAMNI KUTLADI

Hz. İsa'nın doğum günü olarak kabul edilen 25 Aralık Noel bayramı nedeniyle ilçemizde yaşayan Hristiyan vatandaşlar, Aya Yorgi Kilisesi ve Maria Ana Rum OrtodoksKilisesi’nde Noel Ayi'ni düzenlendi.
Belediye Başkanı Rıfat SARI ve ilçemiz protokolü  Sarılar Mahallesi Aya Yorgi Kilisesi ve Tokaçlı Mahallesinde bulunan Maria Ana Rum Ortodoks Kilisesi’nde düzenlenen Noel Bayramı kutlamalarına katılarak Hristiyan vatandaşlarımızın bayram sevincine ortak oldu. İlçemizde bulunan Hristiyan vatandaşlarımızın Noel Bayramı ziyaretine Kaymakam Bülent UYGUR, Garnizon Komutanı Gürcan IŞIN,  Belediye Başkanı Rıfat SARI, İlçe Müftüsü Abdussemet PAT, kurum müdürleri ile çok sayıda Hristiyan vatandaşımız katıldı.
 
Kaymakam UYGUR,  “Anadolu, binlerce yıllık tarihi olan ve bu tarih boyunca da birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bayramlar insanların bir araya geldiği, küçüklerin ayrı bir sevinç yaşadığı, büyüklerin ise nerede o eski günler dediği günlerdir. Bu coğrafyada din ayrımı yapmaksızın herkes kardeştir. Bu gibi özel günlerin de ayrı bir önemi vardır. Anadolu coğrafyasında kimsenin dinine, mezhebine karışılmamıştır. Bugün de coğrafyamıza bakıldığında bir barış ortamı görmekteyiz. Türkiye’nin en güneyinde Hatay Altınözü’nde kalabalık bir Hristiyan nüfusumuz bulunmaktadır. Hristiyan kardeşlerimizin özel günlerinde birlikte olabilmek için ilçe protokolümüzle buraya geldik. Biz de Hz. İsa’yı peygamber olarak kabul ederiz. Her zaman ifade ederken isminden önce hürmeten Hazreti kelimesini kullanırız. Bugün Hristiyan âleminde Hz. İsa’nın doğum günü olarak kabul ediliyor. Bu vesileyle Noel Bayramı hepimizi bir araya getirmiş oldu. Sizler ilk olarak bayramlarda mezarlıklara gidersiniz daha sonra kiliselere gelirsiniz. Bizler de bayramlarımızda, önce camilere ardından mezarlıklara gideriz. Çocuklar güzel giyinir. Büyüklerin ellerini öpmek için ev ev gezilir. Bu coğrafyada benzer kültürler yaşıyoruz. Geçen Ramazan ve Kurban bayramlarında sizleri aramızda gördük. Biz de sizin kutsal gününüzde yanınızda olmak adına buradayız. Bugünde ilçe protokolümüz ile sizlerin bayramını kutlamaya geldik. Bizler 1000 yıldır barış içinde yaşıyoruz. Umarım bu ortam gelecek 1000 yıl daha devam eder. Tekrar bayramınızı kutluyor, hepinize sevgilerimi sunuyorum.”dedi.
 
Belediye Başkanı Rıfat SARI, “İlçemizde asırlardır bir arada yaşadığımız Hristiyan vatandaşlarımızın Noel Bayramını tebrik ediyorum. Bizler bu topraklarda ezelden beri beraber yaşıyoruz. Umuyorum bundan sonra da aynı şekilde yaşamaya devam ederiz. Bizim bayramlarımızda sizlerin bizleri ziyaret etmesi, sizlerin bayramlarında da bizim sizleri ziyaret etmemiz bizleri çok mutlu ediyor. Önemli olan bütün renkleri barındıran bir coğrafyada kardeşçe yaşayabilmektir. Allah birliğimizi beraberliğimizi daim kılsın. Savaşların, gözyaşının olmadığı bir bayram diliyorum.” dedi.
Yapılan ikram ve sohbetlerin sonrasında kilise bahçesinde hatıra fotoğrafı çekilmesi ile program sona erdi.
 
 
 
Oluşturulma Tarihi : 29.12.2017